Kako bi posjetitelje upoznali sa zaštićenim područjem Krapinsko-zagorske županije kroz interpretaciju raznih edukativnih sadržaja, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije odlučila je opremiti Centar za prirodu Zagorje multimedijom. Centar vodi posjetitelje kroz zaštićena prirodna područja na vrlo inovativan način te im omogućuje prikaz prirodnih vrijednosti Krapinsko-zagorske županije uz pomoć raznih tehnologija poput interaktivnog stola i pametnih ploča.
Multimedijsko uređenje Centra za prirodu Zagorje dodana je vrijednost edukacijskog centra koji već sada ima svoju multifunkcionalnost te će kroz razne radionice i edukcije doprinijeti povećanju broja posjetitelja za šire područje. Realizacija ovog projekta uvelike će doprinijeti razini i kvaliteti budućeg rada ustanove u smislu održavanja programa škole u prirodi i ekološke edukacije svih dobnih skupina.
Kako bi posjetitelje upoznali sa zaštićenim područjem Krapinsko-zagorske županije kroz interpretaciju raznih edukativnih sadržaja, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije odlučila je opremiti Centar za prirodu Zagorje multimedijom.
Glavni izazov bio je osmišljavanje koncepta i sadržaja PandoPad rješenja koji bi svojim vizualnim identitetom i interaktivnim sadržajem educirao posjetitelje i pružao korisne informacije u multimedijskom formatu.
Potrebno je na osnovu odobrenog koncepta definirati detaljni izgled i funkcionalnost multimedijskog sustava, specificirati potrebnu opremu, aplikacije i navesti formate sadržaja. Kreiran je sav vizualni sadržaj i osmišljeno je korisničko sučelje koje je kasnije osposobljeno preko Pandopad Managera.
Isporučena je PandoPad® WALL 32” jedinica, interaktivna ploča 65”, interaktivni stol s kojeg je moguće pokrenuti projekciju na svodu, te veliki paket PandoPad® Applications. Na kraju, kao centralno mjesto za upravljanje svim sadržajem isporučen je PandoPad® Manager CMS.
Postav virtualnog multimedijskog prezentacijskog centra za prirodu osmišljen je s ciljem primjene novih tehnologija u edukaciji i prezentaciji. Uvodna predavanja kreću u učionici u prizemlju koja je opremljena interaktivnim pametnim pločama koje sadrže mnoštvo zabavnih aplikacija.
Na ovoj ploči, posjetitelji imaju priliku istražiti sve o projektu Centra za prirodu Zagorje, naučiti nešto o Ekološkoj mreži Natura 2000, pregledati razne albume o bio-raznolikosti, pregledati mapu područja, te pogledati pokoji animirani film na temu očuvanja prirode.
Upravljanje pametnim pločama vrlo je jednostavno, kako za predavača, tako i za polaznike. Ekrani su najmodernije tehnologije, visoke svjetline, te se lako uklapaju u prostor.
Na ovoj ploči, najmlađi posjetitelji imaju priliku zaigrati igrice poput kviza, slaganje slagalice i igre memorije. Također, moguće je poslati i virtualnu razglednicu pomoću PandoPad® eCard Selfie aplikacije.
Interaktivni stol prikazuje kratku animaciju s retrospektivom bioraznolikosti Zagorja po temama koje su posjetitelji prošli do ove točke. Interaktivni stol također poziva posjetitelja na akciju pokretanja projekcije pada hrašćinskog meteorita koja se prikazuje na zidu.
Pad meteorita kod Hrašćine prvi je pad nekog meteorita u svijetu koji je dokumentiran zapisnikom. Osim informacija o meteoritu, interaktivni stol također sadrži razne galerije šumske bioraznolikosti te zabavne aplikacije poput kviza, slaganje slagalica i igre memorije.