Otvoren je novi Turističko-informativni centar turističkih zajednica Grada Zadra i Zadarske županije u obnovljenoj palači Cedulin u Zadru zajedno s multimedijskim postavom. Prostor je moderno uređen i stavljen u funkciju, a na raspolaganju će biti ne samo turistima, nego u različitim kulturnim i javnim zbivanjima grada Zadra.
Centar se nalazi u najljepšem i najreprezentativnijem djelu palače Cedulin iz 13. st. koja je zaštićeno nepokretno kulturno dobro i smještena je na ulazu u povijesnu jezgru samog grada. Uz pomoć suvremene multimedijalne opreme, ova povijesna jezgra postaje središnje mjesto za upravljanje svim turističkim aktivnostima te doživljava preobražaj kroz obnovu i očuvanje povijesne i spomeničke baštine, unaprjeđujući tako turističku kvalitetu grada Zadra i Zadarske županije.
Radilo se na renoviranju samog prostora i angažiranju jednog od nagrađivanih arhitekata koji je putem novo postavljene kompozicije unio duh suvremene arhitekture u ovaj desetljećima napušten prostor. Naš zadatak bio je isporučiti cjelokupni multimedijski postav koji bi omogućio predstavljanje sadržaja obje turističke zajednice putem centralnog sustava.
Glavni izazov u ovom projektu bilo je osmišljavanje kako na interaktivan i edukativan način prikazati ljepotu Zadra i suvremeni sofisticirani PandoPad multimedijski sustav jedinica i rješenja kako bismo turistima pružili korisne informacije o destinacijama i uslugama.
Potrebno je bilo osigurati atraktivnost i funkcionalnost prostora pomoću multimedijskog postava, ali isto tako osigurati da se sav sadržaj koje dvije turističke zajednice dijele bude prikazan pomoću našeg PandoPad® Manager sustava za upravljanje sadržajem. PandoPad® Manageru pristupa se putem web preglednika i u njemu je moguće uključiti ili isključiti prikaz pojedinih PandoPad aplikacija, upravljati njihovim višejezičnim tekstualnim sadržajem, slikama, fotografijama, video zapisima, rasporedom prikazivanja itd.
Isporučena je PandoPad® VideoWall jedinica za prezentaciju video i slikovnog sadržaja, PandoPad® Projection jedinica koja sadrži projekciju dobrodošlice na aktivnu staklenu foliju, PandoPad® Wall jedinica i PandoPad® GlassDesk jedinica s preko 20 različitih aplikacija osjetljivih na dodir te sinkronizacija s web stranicom.
Posjetitelji imaju priliku isprobati mnoštvo zabavnih i interaktivnih aplikacija. Samo neke od njih uključuju razne kvizove, slagalice, memorijske kartice, slanje razglednica, pregled brošura i mape grada, itd.
Na ovom primjeru unutar jedinice na šalteru možemo odabrati našu aplikaciju Geolocator koja umjesto da nudi odgovore na pitanja u tekstualnom obliku, od igrača zahtjeva da odgovore dodirivanjem točne pozicije na geo mapi. Karakteristike ovakvih aplikacija pružaju mogućnost različitog broja pitanja, mogućnost unosa više mogućih odgovora, mjerač vremena potrebnog za odgovore, prikaz rezultata itd.
Pri realizaciji su korištene isključivo vrhunske hardverske komponente te je pozicija svake jedinice pomno osmišljena kako bi upotpunila prostor. Posjetitelji će tako zasigurno uočiti veliki video zid koji svojom pozicijom izgleda kao da lebdi u zraku.
Kroz cjelokupnu prezentaciju željeli smo naglasiti ovu jedinstvenu ponudu za turističke i interpretacijske centre koja svojim sadržajem i postavom privlači pažnju mnogih posjetitelja i poziva ih na interakciju s multimedijom.
Pošto je TIC koristio PandoPad manager za različite jedinice unutar samog prostora, u njemu je bilo moguće grupirati sadržaj prema funkcijama. Nakon kreiranja grupe, moguće je definirati sadržaj, postavke, i aplikacije za specifičnu funkcionalnu jedinicu. Tako je npr. moguće definirati i mijenjati korisničko sučelje (user interface) poput dodirnog polja te željenu akciju koju izvršava sama aplikacija na dodir (touch aplikacija) ili čak prilagođavanje desktop aplikacije za slabovidne osobe.